Community Development ve firmách

Categories: , Tag:

Product Description

Community development je proces budování autentické komunity mezi zákazníky, zaměstnanci a partnery firmy prostřednictvím různých typů interakce. Je to způsob, jakým značka využívá příležitosti (osobně i online) k interakci se svým publikem a vytváří síť, ve které se mohou její členové navzájem propojovat, sdílet a růst. Výsledkem dobře odvedeného community developmentu je loajální a dlouhodobě udržitelná komunita značky, postavená na principech networkingu, provázaných vztazích mezi samotnými zákazníky a především na loajalitě ke značce. Podívejte se na příklad správně budované komunity, kterou jsme stavěli s Twisto.cz.

Prohlédnout si Twisto studii

Prohlédnout si reference

Umíme vám pronajmout zkušené digitální networkery, kdy jeden networker vychází na 15 000 Kč měsíčně. Případně si můžete objednat naše individuální online konzultace za 2 500 Kč na hodinu. Všechny ceny jsou bez DPH.

To bude pravděpodobně tím, že jste se na této stránce ocitli zcela náhodou bez naší předchozí komunikace. Tyto námi nabízené služby jsou vhodné pro zakladatele inovativních firem a startupů s potenciálem exponenciálního růstu, které čerstvě získali pre-seed či seed investici, a mají potřebu v co nejkratším horizontu vybudovat ze svého projektu lovebrand a kolem lovebrandu silnou komunitu podporovatelů a advokátů značky.

Zda jsou služby vhodné i pro vaší firmu zjistíme až na základě vstupní SWOT analýzy, která stojí 2 500 Kč bez DPH. Pokud máte o konzultaci zájem, propojte se prosím s Jakubem Pacandou na Linkedinu nebo mu zašlete e-mail.

Jistě, tady jsou. 🙂


Co je komunita značky?

Většina marketérů řekne, že je značka silná v momentě, když je v mysli zákazníka první, která ho v jejím odvětví napadne. Když se řekne Chopper, většina lidí si představí Harley-Davidson. To ovšem neznamená, že má firma prosperující firemní komunitu. Teprve až sjezd opravdových Harleyářů, se dá označit za komunitu. Komunita značky je skupina zákazníků, kteří investují do značky nad rámec toho, co se prodává. Tito zákazníci se stávají součástí značky samotné. Podílí se na tvorbě její kultury a šíří poslání, hodnoty i vizi společnosti na lidi kolem sebe.

Co je to networking?

Networking je výměna informací a nápadů mezi lidmi se společnou misí nebo podobnými zájmy - obvykle v neformálním sociálním prostředí. Lidé se obecně připojují k síťovým skupinám na základě jediného společného bodu zájmu, který sdílejí všichni členové. Nejčastějším bodem zájmu je například podpora v začátcích podnikání. Podnikatelé se mohou scházet v coworkingových centrech nebo klubech pro podnikatele jako je Podnikatelský klub Smart Network. S networkingem se setkáme i u odborných témat, které jsou zastřešeny asociacemi, spolky, instituty nebo v diskuzních fórech na sociálních sítích.

Kdy má smysl začít komunitu budovat?

Komunitu značky je dobré stavět od okamžiku, kdy se vám povede validovat své myšlenky tím, že od vás službu nakoupí prvních 10 zákazníků a přidají se k vám minimálně dva další spolupracovníci. Jinými slovy: komunitu začněte stavět ve chvíli, kdy se vám povede prodat svou vizi více než jednomu člověku.

Kolik na to potřebuji lidí a času?

Vše záleží na tom, jak moc velké databáze kontaktů dnes máte. Pokud začínáte s databází kontaktů průměrného člověka 100 až 300 studených kontaktů, pro vybudování kvalitní základny prvních 500 dobře propojených členů potřebujete zhruba 3-4 h denně po dobu 12 měsíců. Pokud jste firma, která si pomocí reklamy vygenerovala například 5 000+ fanoušků na Facebooku, můžete celý proces urychlit tím, že sestavíte komunitní tým, který bude mít svého community developera a minimálně dva digitální networkery. Zkušený a dobře sehraný komunitní tým, je schopen základnu 500 členů reálně sestavit do 6 měsíců.

Jak začít komunitu stavět?

Samozřejmě můžete začít sám/a. V této disciplíně musíte však zapomenout na kvantitu rychlého náboru a okamžité výsledky. Pokud stavbu odbydete (například automatizací skrze chatboty nebo reklamou), pak se dobrovolně připravujete o důvěrné informace, zpětnou vazbu i podporu ze strany své komunity. V lepším případě si vytvoříte pouze další reklamní kanál, v tom horším pouze proinvestujete peníze i čas. Naopak, když si s tím hned od začátku dáte práci, budete ke svým členům přistupovat individuálně, prohloubíte s nimi vztahy a budete vědět koho s kým ve skupině provázat, výsledky se projeví v tom, že komunita začne sama od sebe generovat užitečný obsah. V nejlepším případě se komunita za značku ráda postaví. Začne sama od sebe šířit hodnoty i vize společnosti a bude ochotna ji podporovat i ve zlých časech. Tento proces se nedá nikterak urychlit, dá se pouze upevnit tím, že budete dobře vnímat a upevňovat ducha celé komunity. Ducha komunity doporučujeme posilovat až v momentě, kdy máte jistotu, že ve skupině máte minimálně 500 členů, kteří si zde sami utvořili vlastní kulturu, a to bez vašeho přičinění nebo častých zásahů do organicky vznikající hierarchie.

Na co si dát pozor?

Komunita je jediná věc, kterou vaše konkurence neokopíruje. Ale může vám být odcizena. Nejednou se stalo, že firmu opustila klíčová osoba i s celou její komunitou. Tato osoba později přešla ke konkurenci nebo se díky komunitě sama stala silným rivalem původní značce a to bez ohledu na konkurenční doložky. Vzpomeňme na světově známý boj dvou bratrů Adolfa a Rudolfa Dasslerových (Puma vs Adidas) nebo rivalitu mezi Coca Colou a Pepsi. Proto nedoporučujeme svěřovat stavbu komunity pouze jedné osobě. Každý lídr by měl usilovat o to, aby se jeho komunita vedla sama bez velkého zásahu lidí uvnitř firmy (kteří ji mohou opustit) i bez třetích stran, kterým musí poskytnout interní data a kontakty, a tím si zcela zbytečně zvýšit riziko úniku dat a vytvořit si možné problémy v oblasti GDPR. V digitálním networkingu je potřeba vědět, jak člověka napřímo oslovit (například přes Messenger, v diskuzi pod nějakým příspěvkem nebo přes chat na LinkedInu) tak, aby pozvánku do vaší komunity přijal jako užitečnou věc a neodradili jste dotyčného spamováním. V neposlední řadě je dobré mít na mysli, že se komunita může spolčit proti vám a že může vizi společnosti i celou značku kompletně devalvovat. Jste na to připraveni?

Co je to subscription model a jak jím mohu začít vydělávat peníze?

Subscription (neboli předplatné) je relativně nový obchodní model, kterým se zákazník zavazuje platit společnosti za produkty nebo služby během stanoveného časového období. Zákazník může souhlasit s nákupem ročního předplatného služeb, které dostává pravidelně (měsíčně, týdně, atd.) nebo ho hradit měsíčně. Platba se obvykle provádí automaticky, proto zákazník obvykle potřebuje kreditní nebo debetní kartu a musí souhlasit s pravidelným účtováním. Lze řešit i trvalým bankovním převodem.

Kde se dá subscription model využít?

    • členství (pravidelná skupinová setkání, kluby, asociace, uzavřené skupiny)
    • placený obsah (časopisy, noviny, podcasty, DIY videa)
    • diskuzní fóra (skupiny na Facebooku, Slacku, WhatsAppu či jiných uzavřených fórech)
    • software a aplikace (SaaS)
    • konzultační business (koučing, mentoring)